#4 Zapytaj mnie o BDO – zmiana firmy odbierającej odpady, koniec roku, kosmetyki z EU, kto wprowadza opakowania na rynek?

Zaczynamy cykl #zapytajmnieobdo, gdzie będę poruszała najczęstsze wątpliwości dotyczące BDO i ekologii w firmach.

Pytanie: Firma, do której oddaje odpady, stara się o wydanie nowej decyzji na zbieranie i przetwarzanie odpadów, gdyż stara wygasła w październiku, a starostwo jeszcze nie wydało nowej. Co mam zrobić w tym przypadku? Czy szukać nowej firmy, czy jednak oddać do tej, która w tej chwili jest bez decyzji?

Poleciałam klientowi poszukanie nowej firmy z ważnymi decyzjami, poleciłam nawet kilka, z którymi współpracuję na co dzień, wiem, że mają aktualne decyzje, w zakresie zbierania odpadów niebezpiecznych – tych, które chciał oddać klient.
Wiem, że prowadząc mu ewidencję, wszyscy będziemy mogli spać spokojnie, podczas jakiejkolwiek kontroli a dokumentacja będzie właściwie wykonana i wytwarzający odda odpady firmie posiadającej właściwą decyzję.

Pytanie: Co należy zrobić przed nowym rokiem w BDO?

Pamiętaj:
* karty ewidencji odpadu dotyczące roku 2022 możesz założyć tylko do końca roku – do 31.12., po tej dacie nie założysz nowej karty i nie będziesz miał możliwości jej uzupełnienie
* zastanów się, czy nadal prowadzisz taki sam profil działalności — może należy zaktualizować wniosek w systemie
* jeżeli od nowego roku zmieniasz nazwę firmy, miejsce działalności — masz 30 dni na aktualizację danych w systemie
* początek stycznia to raportowanie do Organizacji Odzysku, jeżeli nasz podpisaną z nimi umowę — przygotuj sobie ewidencje/ zestawienia, aby na początku roku sprawnie wykonać raporty

Pytanie: Zastanawiam się nad sprowadzaniem kosmetyków z UE i wprowadzaniem ich do oferty, chce też uzupełnić swój sklep internetowy o sprzedaż tych produktów. Czy w związku z tym rozszerzeniem działalności muszę zmieniać coś w BDO?

Moja odpowiedź brzmiała – TAK
W momencie, kiedy podmiot sprowadza produkty w opakowaniach na rynek polski i prowadzi sprzedaż, podlega obowiązkom wynikającym z ustawy o opakowaniach i powinien się zarejestrować w systemie BDO, uiścić opłatę rejestrową / roczną, prowadzić ewidencję wprowadzanych opakowań, wykonać sprawozdawczość roczną i naliczyć tzw. opłatę produktową oraz uiścić ją w Urzędzie Marszałkowskim właściwym dla siedziby firmy, powinien też pamiętać o realizacji kampanii edukacyjnych

Kto jest wprowadzającym produkty w opakowaniach na rynek? Czy mnie te obowiązki dotyczą? Monika, możesz mi to wyjaśnić?

Wprowadzającym opakowania/produkty w opakowaniach jest przedsiębiorca, który:
wytwarza/przywozi z zagranicy puste opakowania,
wywozi za granicę puste opakowania lub produkty w opakowaniach,
wprowadza do obrotu lub sprowadza z zagranicy produkty w opakowaniach,
prowadzi sklep internetowy i wysyła produkty w opakowaniach na rynek polski i zagraniczny.
Jeżeli nie rozwiałam do końca Twoich wątpliwości – skontaktuj się ze mną, chętnie pociągnę temat i wyjaśnię niejasności związane z tematem.

Dodaj komentarz