#7 Zapytaj mnie o BDO – warsztat samochodowy, rozwiązanie spółki, sprawozdanie

Prowadzę warsztat samochodowy, nie sprowadzam zza granicy produktów w opakowaniach, samochodów – wymieniam olej, filtry w samochodach i odpady oddaję do firmy mającej niezbędne pozwolenia, czy mam obowiązek wnoszenia opłaty rocznej do BDO? Jakie sprawozdanie mam wypełnić do 15 marca?

Warsztat samochodowy w opisanym przypadku jest tylko wytwarzającym odpady, powinien być wpisany w Dziale XII w systemie BDO i złożyć do 15 marca SPRAWOZDAWCZOŚĆ O WYTWARZANYCH ODPADACH I O GOSPODAROWANIU ODPADAMI. Warsztat nie wnosi opłaty rocznej do Urzędu Marszałkowskiego.

 

Prowadzę gabinet kosmetyczny, lokal wynajmuję i nie posiadam tam klimatyzacji. Ogrzewanie jest miejskie, ale mam też w swojej ofercie usługi tzw. mobilnej kosmetyczki, mam samochód zarejestrowany na firmę i tankuję paliwo. Podczas pracy wytwarzam też odpady medyczne odbierane raz w miesiącu pod kodem 180103*, jakie są moje obowiązki w systemie BDO i te związane z ochroną środowiska?

W systemie BDO do 15 marca należało złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami. Dodatkowo należało do 28 lutego złożyć raport do Bazy KOBIZE oraz naliczyć opłaty za korzystanie ze środowiska, sprawozdawczość należy trzymać w dokumentacji firmy, przy małym zużyciu paliwa wartość naliczonych opłat będzie poniżej 100 zł – takich sprawozdań nie musimy wysyłać do urzędu marszałkowskiego ani też uiszczać opłat.

 

Prowadziłam gabinet kosmetyczny ze wspólnikiem jako s.c. od kwietnia 2023 roku nasze drogi się rozchodzą, spółka zostanie zlikwidowana, a ja zakładam nową firmę i będę działać jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Co powinnam zrobić? Czy mogę się wyrejestrować z systemu BDO? Co ze sprawozdaniem rocznym za rok 2023 z ilości oddanych odpadów za I kwartał 2023 roku?

S.C, należy wyrejestrować z systemu BDO do 30 dni po zakończonej działalności – złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru BDO. Do 15 marca 2024 roku należy złożyć sprawozdanie z I kwartału 2023 roku – ilości wytworzonych odpadów, możemy to zrobić, nawet jeżeli podmiot jest wyrejestrowany.

Dla nowej firmy należy złożyć wniosek rejestrowy dla wytwarzającego odpady medyczne 18 01 03* w Dziale XII i założyć ewidencję odpadów wytworzonych od kwietnia 2023 roku, KPO powinny być już generowane na nowy podmiot.

 

 

 

Dodaj komentarz