#9 Zapytaj mnie o BDO – zawieszenie działalności, PSSE

Czy jeżeli zawieszę działalność lub ją zakończę mam obowiązek złożyć sprawozdanie w systemie BDO w zakresie wytworzonych odpadów? Kiedy to zrobić? W 2024 roku?

Sprawozdawczość w zakresie wytworzonych odpadów za rok 2023 po wyrejestrowaniu podmiotu z systemu BDO należy złożyć do 30 dni od zaistniałego zdarzenia. Nie czekamy do 15 marca kolejnego roku.

Firma wprowadzająca produkty w opakowaniach na rynek i zawiesiła działalność, w roku 2023 nie będzie czynnym podmiotem, nie wyrejestrowała się jednak z systemu BDO, czy powinna uiścić opłatę roczną?

Tak, jak najbardziej, to ze firma ma zawieszoną działalność, ale nadal widnieje w systemie jako wprowadzający produkty w opakowaniach, nie zwalnia jej z obowiązku uiszczenia opłaty. Urzędnicy wysyłają mailowo upomnienia i proszą o pilne uiszczenie opłaty. Termin minął 28 lutego 2023r. za brak opłaty rocznej nie są naliczane żadne odsetki.

Dla przypomnienia opłata roczna to:
100 zł – dla mikro przedsiębiorców
300 zł – pozostałe podmioty

Prowadzę gabinet kosmetyczny i dostałam pismo z PSSE, że przyjdą do mnie na kontrolę, co mam przygotować? Jakie dokumenty związane z odpadami mogą chcieć ode mnie? – zadzwoniła do mnie spanikowana klientka. To jej pierwsza kontrola, nie ma się co dziwić, że jest przerażona.

Na spokojnie wyjaśniłam, co że w zakresie systemu BDO jak i odpadów ma przygotować sobie dokumenty potwierdzające odbiór odpadów komunalnych – umowę i faktury oraz potwierdzenie złożenia sprawozdania w systemie BDO. Na spokojnie podczas kontroli może zalogować się do systemu BDO i pokazać, że w systemie znajdują się zarówno KPO – karty przekazania odpadów jak i KEO – karty ewidencji odpadów.

Dodaj komentarz